Zdrowy sen
W profilaktyce zdrowych pleców spośród wielu ważnych rzeczy, istotnym elementem jest sen. Zdrowy sen powinien trwać 6-8 godzin. W tej części doby kręgosłup nie powinien pracować. Podczas snu organizm regeneruje siły, a wszystkie mięśnie oraz kręgosłup odpoczywają. Aby odpoczynek był efektywny należy stworzyć ku
temu optymalne warunki. Jednym z nich jest odpowiedni materac, który będzie stanowił solidną podstawę dla odpoczywającego kręgosłupa.
Należy pamiętać, aby podczas snu i w czasie odpoczynku, zawsze przebywać we właściwej pozycji i robić to w odpowiedni sposób. Podczas snu kręgosłup powinien mieć odpowiedni układ.
Zgodnie z tą myślą skomponowano materace, które w znacznym stopniu powinny to Państwo ułatwić.


Często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważny jest zdrowy sen.
Zdrowy czyli spokojny, odpowiednio długi, zapewniający nam regenerację ciała i umysłu. Niestety, chroniczny niedobór snu zaczyna być cechą powszechną w rozwiniętych krajach. Nie śpimy wystarczająco długo, a to oznacza, iż zakłócone zostają naturalne procesy zachodzące w organizmie w trakcie spania. Przykładem może być zaburzone wydzielanie hormonu wzrostu, które następuje wyłącznie podczas snu.
Hormon ten jest potrzebny nie tylko dzieciom – ma także ogromnie znaczenie dla odbudowy tkanek dorosłych osób.
Dobór materaca
Idealnie dobrany materac powinien zapewniać dobre podparcie kręgosłupa i wywoływać uczucie komfortu i wygody. Najlepszy materac to taki, który zapewni śpiącej osobie właściwe podparcie kręgosłupa niezależnie od pozycji snu (na boku, plecach lub brzuchu) i ochroni ją przed dyskomfortem ciągłej zmiany ułożenia ciała.
Źle dobrany materac powoduje niepoprawne ułożenie ciała, co może być przyczyną ucisku kręgosłupa i napięcia mięśni, a także niedokrwienia najbardziej wrażliwych części ciała (ręce i nogi, głównie w części ramiennej i w biodrach).
Obecnie najlepszym miernikiem właściwego doboru materaca jest tzw. ergonomia spania: liczy się pozycja śpiącego oraz ułożenie jego kręgosłupa w danej pozycji.
Osoby leżące na boku powinny mieć tak zagłębione ramiona i biodra, aby ich kręgosłup tworzył linię prostą. Kręgosłup patrząc z boku powinien układać się w linię prostą.
Materace występują w różnych wariantach twardości i najlepiej dobór materaca skonsultować ze specjalistą. Zapewni to zdrowy i spokojny sen.

Sen na boku
Prawidłowa pozycja
Głowa jest zbyt wysoko

Głowa jest zbyt nisko
Sen na plecach
Prawidłowa pozycja

Głowa zbyt wysoko

głowa zbyt nisko

Materace strefowe
Aby nasze ciało mogło być właściwie ułożone, a kręgosłup mógł zachować swoją anatomiczną postawę, wprowadzono podział materaca na strefy o różnej twardości. Części ciała, które potrzebują większego oparcia znajdują się na twardszym podłożu, a te, które muszą mieć wygodnie i miękko trafiają na podłoże bardziej komfortowe.
Materace dzielą się na 1-, 3-, 5- i 7-strefowe:
Materace 1-strefowe to takie, których budowa na całej długości jest identyczna. Ilość stref jest istotna, ponieważ im jest ich więcej, tym lepszy jest komfort spania oraz wzrastają właściwości rehabilitacyjne materaca.
Zbyt twardy materac, a materac zbyt miękki
Jeśli materac będzie zbyt twardy, krew nie będzie swobodnie krążyć w miejscach ucisku, co z kolei zmusza nas do częstych zmian pozycji. Mięśnie pleców i karku zamiast odpoczywać, będą pracować, aby utrzymać kręgosłup w linii prostej.
Jeżeli leżąc w pozycji na wznak możemy bez trudu wsunąć dłoń pod plecy na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, oznacza to, że jest on zbyt twardy.
Jeśli materac będzie zbyt miękki, ciało zapadnie się w materacu, a zmiana pozycji będzie wymagała sporego wysiłku, ponadto mięśnie będą pracować, aby zrekompensować brak wsparcia kręgosłupa.
Jeżeli leżąc w pozycji na wznak mamy trudności z wsunięciem dłoni pod plecy na odcinku lędźwiowym kręgosłupa, oznacza to, że jest on zbyt miękki.
Aby odpowiednio dobrać materac należy wziąć pod uwagę następujące punkty:

- Czy moje łóżko ma stelaż z łamanymi płaszczyznami?
- Ile ważę?
- Czy materac ma być jedno czy dwuosobowy?
- Jeśli dwuosobowy to pojedynczy czy podwójny?
- Ile waży każda z osób? (przy materacach dwuosobowych)?
- W jakiej pozycji najczęściej śpię: na plecach, na brzuchu, na boku?
- Na jakim materacu śpię obecnie?
Łóżka z łamanym stelażem
Jeżeli łóżko posiada regulację wysokości zagłówka, nóg czy tułowia i są one używane (nawet sporadycznie), wówczas wybór materacy ogranicza się do materacy z lateksu lub pianki. W tym przypadku polecamy do wyboru materace lateksowe IMPERATOR o siedmiu strefach lub materace z pianki wysokoelastycznej materace piankowe SULTAN zbudowane z bloku pianki HR i pianki termo-elastycznej.
Uwaga! do łóżek o stelażach łamanych nie wolno stosować materacy sprężynowych!


Waga użytkownika materaca ma znaczenie dla wytrzymałości produktu.
Trwałość materaca to jedna z cech, na które zwracamy uwagę przy jego zakupie. Musimy jednak pamiętać, że materac nie jest tylko podkładką pod plecy. Kilka godzin dziennie wykonuje on mechaniczną pracę zabezpieczając odpowiednie ułożenie kręgosłupa. Na skutek tego poddawany jest różnym długotrwałym obciążeniom, co w naturalny sposób powoduje mechaniczne jego zużywanie się. Podobnie jak buty czy amortyzatory w samochodzie, materace należy wymieniać co jakiś czas.
Jeżeli materac jest zbyt miękki w stosunku do masy ciała – wówczas jego żywotność będzie krótsza. Źle dobrany materac powoduje nadmierne jego obciążanie.
Przeciętna żywotność materaca waha się od 5 do 8 lat. Zależy to od rodzaju materaca czyli od jego wkładu oraz od sposobu jego eksploatacji. W tym okresie materace nie tracą zbytnio swoich właściwości, a ich stopień zużycia powinien mieścić się w założeniach właściwej amortyzacji materiałów.
Materace obciążane nadmiernie lub niewłaściwie, tracą swoje walory szybciej. W związku z tym, aby zapewnić dobre podparcie dla swojego kręgosłupa należy w odpowiednim czasie wymienić materac
na nowy.

Dla osób przekraczających 100 kg wagi
Dla osób ważących w granicach 100 kg -120 kg (śpiących na boku lub zmiennie) zalecamy wybór materacy utwardzonych kokosem COMODUS H3, grubych materacy z pianki HR SULTAN H3 lub materace lateksowe IMPERATOR H3.
Zastosowanie maty kokosowej w materacach "strefowych" zmienia walory tych materacy.
Osoby ciężkie nie powinny spać na cienkich lateksowych materacach, ze względu na możliwość ucisku przez przez stelaż znajdujący się pod materacem.
Dla osób ciężkich zalecamy: materace klasyczne “BONO CLASSIC ” gdyż są znacznie wytrzymalsze na obciążenia, a strefowość przy osobach “dużych i cięższych” nie ma większego znaczenia. Można tu również z powodzeniem polecić twarde materace lateksowe “IMPERATOR”.
Natomiast dla osób znacznie przekraczających 100 kg wagi polecamy materace BONO CLASSIC H3, lub lateksowe IMPERATOR COMFORT H3 PLUS, oraz twarde materace piankowe SULTAN COMFORT H3 PLUS, pozostałe modele o mniejszej twardości, będą miały ograniczoną żywotność.
Podwójne materace dla dwóch osób
Rozwiązaniem dla użytkowania jednego materaca przez dwie różniące się znacznie wagą osoby jest zakup dwóch odrębnych materacy, indywidualnie dostosowanych do potrzeba każdego z osobna lub zastosowanie materaca o elastyczności punktowej. Materac o elastyczności płaszczyznowej (bonell) spowoduje zapadanie się osoby lżejszej do zagłębienia utworzonego przez osobę cięższą.
Jako materace dwuosobowe podwójne (dwa materace pojedyncze do łóżka dwuosobowego) polecamy:
- Comodus Comfort H2
- Comodus Latte H2 + duży materac powierzchniowy Flying Carpet Basic


Pojedynczy materac dla dwóch osób
Wybierając pojedynczy materac dwuosobowy należy zwrócić uwagę na cechę zwaną tłumieniem. Materac powinien być elastyczny i twardy, powinien stanowić dobrą podporę dla kręgosłupa a zarazem powinien wystarczająco skutecznie wytłumić ruchy z jednej strony materace, tak aby nie przenosiły się na drugą. Ruchy jednej osoby nie powinny odbierać komfortu snu drugiej osobie.
Materace bonellowe nie są polecane jako pojedyncze materace dla dwóch osób. Można je używać w hotelach lub jako materace dwuosobowe w przypadkach, gdy osoby ważą tyle samo.
Należy pamiętać, że komfort snu w tym przypadku będzie znacznie obniżony. Wynika to ze specyfiki pracy sprężyn bonellowych, które charakteryzują się sprężystością progresywną a nacisk wywierany na jedną sprężynę przenosi się na sprężyny sąsiednie, które są ze sobą połączone. W ten sposób wytwarza się tak zwane naprężenie powierzchniowe i cała powierzchnia materaca pracuje. Osoba lżejsza niejako “spada” na osobę cięższą, gdyż materac pochyla się w całości na stronę bardziej obciążoną. Osoba lżejsza traci komfort snu, a jej mięśnie pracują, zamiast odpoczywać. Ruchy obu osób będą wzajemnie wyraźnie odczuwane.
Jako materace dwuosobowe pojedyncze (jeden duży materac do łózka dwuosobowego) polecamy:
- Comodus Comfort H2
- Imperator Comfort H2
- Comodus Latte H3+ duży materac powierzchniowy Flying Carpet Basic
- Sultan Comfort